Dlaczego odczuwam ciągle smutek?

Mam 18 lat, od jakiegoś czasu (około pół roku) nie czuję nic od radości po smutek. Do tego od jakiś 2 tygodni czuję się dziwnie jakbym nie był świadkiem tego co robię tylko to oglądał. Czuję jeszcze się trochę senny i straciłem motywację do czegokolwiek. Nie odczuwam żadnych bólów głowy ani wymiotow ale dalej boję się że może być to jakiś guz. Czy jest to w ogóle możliwe? Jeśli nie to do lekarza z jaką specjalizacja mam się udać i czy jest taka potrzeba?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 5 miesięcy temu

Witam Pana,

Opisane przez Pana objawy mogą wskazywać na zaburzenia depresyjno-lękowe,

które często przyczyniają się do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów

psychicznych i somatycznych.

W sytuacji bardzo dużego lęku, stresu, niechcianych emocji, czy traumatycznych

wydarzeń, umysł, broniąc się przed poczuciem zagrożenia, powoduje całkowite odcięcie

od uczuć i emocji.

To, co Pan w tej chwili odczuwa (a właściwie ten brak odczuwania), to anhedonia,

czyli brak odczuwania uczuć i emocji, a przede wszystkim radości życia, która zwykle

towarzyszy depresji.

Często tez jest skutkiem przeżytej traumy, uzależnienia od amfetaminy i kokainy

lub stosowania antydopaminergicznych leków przeciwdepresyjnych.

Anhedonii często towarzyszy „pustka w głowie”, a czasami też tzw. gonitwa myśli.

Żeby Panu pomóc, należy wnikliwie przyjrzeć się różnym sytuacjom i wydarzeniom

na przestrzeni Pana życia, które doprowadziły do opisanych zaburzeń i na tej podstawie

opracować właściwą metodę terapii.

Zachęcam Pana do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Panu odzyskać równowagę wewnętrzną, oraz uporać się z anhedonią,

dzięki czemu odzyska Pan też spokój i radość życia.

Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/