Dlaczego opada mi kącik ust?

Witam. Zauważyłam u siebie jedno oko mniejsze i opadający kącik ust (z prawej strony). Wygląda to na porażenie nerwu twarzowego. W 2017 roku miałam wyrwana gorna 8 z lewej strony którą była bardzo skomplikowana, bo położona blisko nerwu, były komplikacje, opuchlizna, terapia laserem - nie wiem, czy to jest źródło ale ta wyrwana 8 była po przeciwnej stronie niż ten obecnie opadający kącik ust i mniejsze oko. Dodatkowo pod koniec 2018 było pierwsze zapalenie ucha lewego (z tej samej strony co wyrwana 8), w 2020 w listopadzie była pierwsza opryszczka wargowa i w grudniu kolejne zapalenie ucha lewego. Obecnie kolejna opryszczka wargowa. Generalnie mogę zamknąć oko, w pełni się uśmiechać, marszczyć czoło, przeżuwać i jeść normalnie. Jedyne co, to mówię trochę niewyraźnie, gorzej niż kiedyś. Mam smak, wygląd języka w porządku. Ale twarz stała się niesymetryczna, mniejsze prawe oko i opadający kącik ust z prawej strony Niestety nie umiem powiedzieć kiedy zmienił się wyglad mojej twarzy, bo nigdy nie przejmowałam się za bardzo swoim wyglądem, dopiero na zdjęciach zwróciło moja uwagę, że mam opadający kącik ust i mniejsze oko. Moze to być zaniedbana sprawaod dłuższego czasu.... Obecnie nie mam żadnego bólu, ograniczonej ruchomości, odczuwalnego niedowładu. itp. Chcialam zapytać, czy jest szansa na symetryczny wygląd twarzy, mimo że prawdopodobnie wiele czasu mogło minąć od pierwszych objawów? Nie wiem co dokładnie może być przyczyną, czy wyrwanie zeba, czy opryszczka czy zapalenie ucha, bo czytałam, że każde z tych może stanowić przyczynę. Do jakiego lekarza się zwrócić? Czy nie jest za późno? Jak wygląda terapia? I czy możliwe, że to porażenie nerwu jest po przeciwnej stronie niż miejsce gdzie była wyrwana 8 i było zapalenie ucha? Bardzo proszę o szczegółowa odpowiedz. Jeśli coś trzeba z mojej strony dopowiedzieć, to oczywiście dopowiem. Bardzo proszę o pomoc. Bo wyglądam strasznie i boję się, że ten wygląd już może zostać na stałe :( czytałam, że trzeba działać szybko, a ja to na pewno zaniedbałam....

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przede wszystkim proszę w pierwszej kolejności udać się do neurologa, bo tylko specjalista, i to w rezultacie wykonania odpowiedniej diagnostyki, jest w stanie prawidłowo zdefiniować podłoże Pani dolegliwości – opadającego kącika ust i zmniejszenia się oka. Dopiero wykluczenie chorób neurologicznych pozwoli jednoznacznie określić, czy wystąpiło u Pani porażenie nerwu twarzowego, tak zwane porażenie Bella. Występuje ono w przypadku uszkodzenia VII nerwu czaszkowego – wtedy na twarzy może pojawić się niedowład lub asymetria. Każda osoba, u której diagnozuje się porażenie nerwu twarzowego, może zgłaszać nieco inne objawy, ponieważ nerw VII odpowiedzialny jest zarówno za mimikę ust, jak i powiek.

W części przypadków porażenie Bella ustępuje samoistnie, w różnym czasie od pojawienia się dolegliwości. Powrót do zdrowia może przyspieszyć fizykoterapia oraz ćwiczenia mięśni twarzy. Fizjoterapeuci najczęściej polecają pacjentom zabiegi z użyciem lampy soluks oraz elektroterapię. Dodatkowo w dalszej perspektywie podniesienie kącików ust – niezależnie od przyczyny wystąpienia tej zmiany - jest możliwe dzięki wykonaniu różnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

W tym linku znajdzie Pani odpowiedź na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-przy-porazeniu-nerwu-twarzowego.

Zachęcam także do zapoznania z innymi artykułami, które przygotowała nasza redakcja:

https://portal.abczdrowie.pl/porazenie-nerwu-twarzowego-przyczyny-objawy-leczenie,

https://portal.abczdrowie.pl/fizjoterapia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.