Dlaczego po zabiegu zaćmy nie można pić alkoholu?

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć DLACZEGO - zdaniem niektórych , nie wszystkich lekarzy - po zabiegu zdjęcia zaćmy NIE WOLNO pić alkoholu? Przy tym każdy podaje inny czas obowiązkowej abstynencji (od 4 dni do... roku!). Oczywiście nie chodzi o wypicie pół litra a o piwo czy dwa, trzy kieliszki wina. Bardzo proszę o wyjaśnienie JAKI KONKRETNIE ZŁY WPŁYW mogłoby to wywrzeć?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Może to źle wpływać na wszczepiona soczewkę. Jest to przeciwwskazane.