Dławienie jedzeniem i odruch wymiotny u 16-miesięcznego dziecka

Moje dziecko ma 16miesięcy. Zęby 1 i 2 u góry na dole tylko 1 i jeszcze u góry wychodza 4. Jest po zabiegu rozszczepu podniebienia miękkiego(zabieg mial w wieku 9 mies). Tam z tyłu na języczku ma przetokę (języczek nie zrósł się), czeka nas korekta. Problem jest taki że dziecko dławi się jedzeniem nawet małymi kawałkami, ma odruch wymiotny i często gdy się zadławi to wymiotuje. Czy to problem z gryzieniem, połykaniem czy to wina przetoki? Co mam robić? Dziecko powinno juz jeść duże kawałki

Aleksander Ropielewski

Bez przeorowadzenia badania trudno jest mi jednoznacznie stwierdzić jaka jest przyczyna problemów z połykaniem chociaź najbardziej podejrzewam występowanie przetoki jako przyczynę dolegliwości. Zdecydaowanie w sytuacji problemów z karmieniem sugeruję kontakt z pediatrą.