Drugi pęcherzyk w ciąży

Mam pytanie. Jestem w 7 tygodniu ciąży i na usg pojawił się prawdopodobnie drugi pęcherzyk, który więlkością odpowia 4 tyg. ciąży. Czy jest to możliwe? A może to cysta, a nie zarodek? Proszę o pomoc.

Witaminy w ciąży

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Rozumiem, że to było pierwsze badanie usg podczas tej ciąży? By mieć pewność, że to drugi zarodek, musi być uwidoczniona akcja serca - jest to możliwe najwcześniej w okolicy 6 tygodnia ciąży.

Jeżeli chodzi o zjawisko nadpłodnienia - tzn. dodatkowe zapłodnienie drugiej komórki jajowej uwolnionej w tym samym cyklu płciowym - jest to możliwe, ale zazwyczaj 3-4 dni po, a w kazuistyce światowej maksymalnie 1-2 tygodnie. Więc po trzech tygodniach, można uznać, że wystąpienie wspomnianego zjawiska jest niemożliwe.

Jest też możliwość - iż była to ciąża bliźniacza i u jednego zarodka nastąpiło, niestety, zahamawanie rozwoju. Ale to tylko możliwości, a za mało jest danych, by na tą chwilę można było podać konkretną odpowiedź. Dlatego proponuję wykonanie powtórnego usg za około 2-3 tygodnie.

Tutaj znajdzie Pani artykuł: badania w ciąży.
Serdecznie pozdrawiam!