Endoskopowe usuwanie kamieni w drogach żółciowych

Ondoskopowe usuwanie kamieni w drogach żółciowych. Będę mieć usuwane kamienie i tu pytanie jak się takie badanie odbywa,czy pod narkozą .Jak długo potem się przebywa na zwolnieniu lekarskim (praca fizyczna),a także ile się przebywa w szpitalu.

Witam!
Takie badanie odbywa się bez znieczulenia bądź w sedacji z asystą anestezjologa. Na pozostałą część tego pytania powinien odpowiedzieć operator.
Pozdrawiam.

Najogólniej, do kamienia dociera się poprzez nakłucie nerki przez powłoki, rozszerzenie kanału nakłucia do kalibru pozwalającego na wprowadzenie przyrządu optycznego a przez ten przyrząd urządzenia do kruszenia kamienia (laser, ultradźwięki, kleszczyki itp), rozkruszenia kamienia i jego odessania. ta procedura to PCNL. Inną drogą dotarcia do kamienia w nerce to droga przez moczowód i znów - przyrząd optyczny, laser, koszyczek, kleszczyki czy też sonotroda. To nazywa się URSL lub RIRS. Okres pobytu w szpitalu w niepowikłanych przypadkach - 2 - 3 dni.