Gorączka podczas przyjmowania antybiotyku?

Witam! Mam 4-letniego synka z wadą serca. We wtorek 9 lutego lekarz stwierdził zapalenie oskrzeli i zlecił antybiotyk. W czwartek 11 lutego rano wystąpiła gorączka 37 stopni, pod wieczór podskoczyła do 38,7. Podałam lek przeciwgorączkowy. Dziś od rana również ma wysoką gorączkę, nie wiem, co mam robić? Czy to może źle dobrany antybiotyk, a może rozwija się np. zapalenie płuc - do którego mój syn ma tendencję? Po takim czasie lek już powinien działać? Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

W rutynowym postępowaniu w przypadku zapalenia oskrzeli nie stosuje się antybiotyku, gdyż zdecydowana większość przypadków jest spowodowana infekcją wirusową. Antybiotyki działają na bakterie, nie wirusy.

Być może lekarz przepisując antybiotyk w przypadku Pani syna, miał na uwadze tzw. atypowe bakterie, które nie dają charakterystycznego obrazu objawów od początku choroby.

Tak czy inaczej, antybiotyk powinien zadziałać już po dobie zażywania. W związku z tym, że u Pani syna doszło do zaostrzenia objawów (wystąpienie gorączki), antybiotyk ten nie działa na patogen.

W związku z wadą serca (jakiego typu?), częstymi infekcjami dolnych dróg oddechowych zalecam pilną, jak najszybszą, wizytę u lekarza rodzinnego/pediatry w celu zbadania, zmiany leczenia, a nawet ewentualnego rozważenia leczenia szpitalnego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.