Grudki na powiece

Podczas ostatniej wizyty u okulistki lekarka po obejrzeniu wewnętrznej części mojej lewej powieki powiedziała, że znajdują się tam grudki (bruzdki?). Z jej wypowiedzi wynikało, iż powstały one na skutek zbyt częstego noszenia soczewek. Czy grudki te są szkodliwe i dlaczego się w ogóle pojawiły? Dodam, że soczewki noszę od dwóch lat.
ponad rok temu

Witam,

Podczas noszenia soczewek kontaktowych mogą pojawiać się grudki na wewnętrznej powierzchni powieki, gdyż jest to wynik poszerzenia naczyń spojówki gałkowej, np. w skutek działania konserwantów zawartych w płynach pielęgnacyjnych do soczewek kontaktowych.  Wyróżnia się 5 stopni przekrwienia spojówki gałkowej, do 2 stopnia jest stan prawidłowy.

Pozdrawiam serdecznie.

Witam.
Odczyn grudkowaty spojówki powiekowej jest wynikiem m.in. zbyt długo noszonych soczewek w ciągu dnia , noszenia soczewek o gorszych parametrach .
Pozdrawiam