Interpretacja wyników TSH, FT3 i FT4 u 27-latki

Witam. Poprosiłabym o interpretacje moich wyników: TSH(3 gen.) 4,15 mikroUl/ml (0,27-4,2) FT3 4,38 pmol/l (3,13-6,76) FT4 12,98 pmol/l (12,0-22,0). Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Witam. Wynik przedstawiony przez Panią, pomimo że mieści się w normie, może wskazywać na rozpoczynającą się niedoczynność tarczycy. Jest to wskazanie do dalszej obserwacji i powtórzenia badań w dalszym czasie, ewentualnie włączenia leczenia małą dawką lewotyroksyny (zwłaszcza jeśli ma Pani objawy lub planuje Pani ciaze). O tym jednak powinien zadecydować ostatecznie specjalista. Proszę więc udać się na konsultację. Sugeruję także wykonanie poziomu przeciwciał anty-TPO i anty-TG.

Aleksander Ropielewski

W przypadku braku objawów klinicznych są to wyniki w normie nie budzące niepokoju.