Jak leczyć zakrzepicę żyły głównej nogi?

Mam stwierdzoną zakrzepicę żyły głównej lewej nogi, która jest następstwem 6-tygodniowego noszenia gipsu po zabiegu szycia ścięgna Achillesa, podobno pobierałem za małe dawki zastrzyku przeciwzakrzepowego. Brałem, z zalecenia chirurga, 2x dziennie 40ml przez sześć tygodni, a następne dwa tygodnie nie miałem przepisanych tych zastrzyków. Po zdjęciu krótkiego gipsu przepisano ponownie zastrzyki przeciwzakrzepowe 2x40 ml. Od dwóch tygodni pod opieką lekarza specjalisty od żył zwiększona 4-krotnie dawka leku przeciwzakrzepowego pierwsze dwa tygodnie 150 mg clexane forte teraz na dwa tygodnie clexane 100 ml. Po drugim badaniu USG po dwutygodniowej kuracji główna żyła nie jest drożna, funkcję transportu krwi przejęła żyła boczna.

Mam 59 lat, 105 kg. Byłem czynny sportowo, zerwałem ścięgno na treningu siatkówki. Pytanie brzmi: jakie są metody leczenia tego typu schorzenia czy tylko farmakologiczne, czy są inne metody np. operacyjne?

MĘŻCZYZNA, 59 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

Zakrzepica żył głębokich jest jedną z postaci żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Ze względu na ryzyko zatorowości płucnej konieczne jest w tej sytuacji stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Leki przeciwzakrzepowe (np. stosowana przez Pana heparyna drobnocząsteczkowa) zazwyczaj okazują się również wystarczające w rozpuszczaniu zakrzepu. Jednakże w niektórych sytuacjach, gdy leczenie farmakologiczne okazuje się niewystarczające lub zakrzep jest masywny, na podłożu zmian miażdżycowych należy rozważyć leczenie zabiegowe czyli trombendarterektomię. Do takiego leczenie powinien zakwalifikować Pana chirurg naczyniowy. Dlatego konieczne jest pozostanie pod opieką specjalisty, który na pewno dobierze optymalne leczenie dla Pańskiej sytuacji.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty