Jak mogę zapanować nad emocjami?

Witam. Ostatnio bardzo źle się czuje ogólnie sama ze sobą to co odczuwam jest dla mnie niepojęte . Z tego co znalazłam w internecie to możliwe że jestem tzw WWO faktycznie odczuwam emocje innych jestem w stanie rozpoznać co ktoś czuje . Ja sama coś co jest zwykłym zwróceniem uwagi zaczynam traktować jako atak i w odzewie albo również atakuje albo zaczynam płakać często muszę podczas pracy się wyciszać pracuje w galerii handlowej i bardzo przeszkadza mi np mocne światło albo duży gwar wyprowadza mnie to z równowagi i mam ochotę przez to krzyczeć. I teraz pytanie. Czy z czymś takim mogę dostać skierowanie do psychologa ? Czy psycholog może mi wystawić jakieś potwierdzenie że faktycznie jestem WWO jeśli w trakcie badania to potwierdzi . ? Czy to się da leczyć ? Słyszałam że to jest traktowane jako cecha charakteru i że nie da się leczyć można jedynie nauczyć się radzić sobie z tymi emocjami żeby je troszkę zablokować . Pomocy .

Mgr Marta Sak Psycholog, Warszawa

Dzień dobry,

objawy, o których Pani pisze - wrażliwość na odczucia innych i wrażliwość na krytykę i różne bodźce - mogą mieć wiele przyczyn, przede wszystkim psychologicznych. Cieszę się, że szuka Pani pomocy w tej sytuacji!

Odpowiadając na Pani pierwsze pytanie - tak, wszelkie objawy psychiczne, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, są podstawą do wizyty u psychologa. Jeżeli chciałaby Pani skorzystać z nieodpłatnej pomocy na NFZ, to wystarczy, że zwróci się Pani z prośbą o wystawienie takiego skierowania do lekarza pierwszego kontaktu (POZ). Niestety na wizytę u psychologa na NFZ czeka się niekiedy długo (choć nie zawsze). Można skorzystać z internetowej wyszukiwarki terminów NFZ, żeby sprawdzić, jakie są terminy w poradniach zdrowia psychicznego w Pani okolicy. Jeżeli natomiast chciałaby Pani skorzystać z pomocy psychologa prywatnie, nie musi Pani mieć żadnego skierowania.

Odnosząc się natomiast do pytania o diagnozę WWO, czyli tego, czy jest lub nie jest Pani osobą wysoko wrażliwą - wspomniane przez Panią zjawisko jest aktualnie źródłem sporów pomiędzy psychologami. Jest to opis cech charakteru i zachowania, z którym utożsamia się pewien odsetek osób. Badania nie dowiodły jednak póki co, czy syndrom WWO w ogóle istnieje i czym jest - czy typem osobowości, czy swego rodzaju problemem psychicznym. Póki co nie można więc zdiagnozować WWO i wystawić opinii potwierdzającej, że ktoś jest lub nie jest osobą wysoko wrażliwą. Można natomiast - wraz z psychologiem - zastanowić się, z czego wynikają doświadczane przez Panią uczucia i trudności, które z nich Pani przeszkadzają, jak lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach, jak wykorzystywać swoje atuty. Wrażliwość na potrzeby innych to przecież często zaleta, o ile potrafimy też zauważać i zaspokajać swoje potrzeby. Podsumowując więc - syndromu WWO nie da się "wyleczyć", ale z pewnością warto zgłosić się do psychologa, który pomoże Pani korzystać z życia najlepiej, jak tylko to możliwe.

Pozdrawiam serdecznie!