Jak należy interpretować wyniki badań pachymetrii?

Wykonano mi badanie pachymetrii. Dowiedziałam się, że należy do mojego ciśnienia doliczać +2. A ponadto na wyniku znajdują się dziwne skróty i różne cyfry, których nie rozumiem.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry.

Pachymetria to badanie mierzące grubość rogówki i jej podatność na uginanie. Oznacza to, że przy standardowej grubości rogówki pomiar ciśnienia (polegający na dotnięciu rogówki specjalnym przyrządem) odpowiada rzeczywistej wartości ciśnienia śródgałkowego. Jednakże jeśli rogówka jest grubsza, to trzeba większej siły by ją odkształcić - co powoduje, że pomiar ciśnienia wskazuje ciśnienie wyższe niż jest w rzeczywistości (pomiar zawyżony). W sytuacji odwrotnej, gdy rogówka jest cieńsza niż standard, to mniej siły trzeba by ją odkształcić i pomiar ciśnienia będzie zaniżony. Dlatego w przytoczonym przypadku trzeba doliczyć 2 do wyniku pomiaru ciśnienia.