Co oznacza wynik badania pachymetrii?

Dzień dobry, robiłam badanie pachymetrii i otrzymałam wydrukowany wynik z maszyny na którym jest : IOP (mmHg) , (R) 23,23 23, (L) 22,24,23 Avg. (R) 23.0, (L)23.0. Corrected IOP (mmHg) (R) 18.4 (L) 18.2 CCT (um) (R) 632 (L) 636 czy mogę prosić o wyjaśnienie, czy moja rogówka jest w porządku i ciśnienie też. Urszula

Rogówka (łac. cornea) to wypukła zewnętrzna warstwa gałki ocznej w jej przedniej części. Grubość rogówki w jej centrum tj. centralna grubość rogówki (CCT= central corneal thickness) powinna być znana i zapisana w dokumentacji choroby pacjenta. Przeciętna centralna grubość rogówki  wynosi około 550 µm,. W takich oczach wynik pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego nie wymaga korekty. Ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP=intraocular pressure) wynosi prawidłowo około 10-21 mmHg.
Badania te uważa się za podstawowe u chorych podejrzanych o jaskrę.
Rogówka znacznie cieńsza od przeciętnej (ok. 500 µm) wpływa na zaniżenie wyniku pomiaru i należy je korygować dodając wartość: 2–3 mmHg.
Natomiast gdy rogówka jest znacznie grubsza od przeciętnej (np. >600 µm) powoduje to zawyżenie wyniku pomiaru np. o 2–3 mmHg lub inną wartość, które należy odejmować od uzyskanych wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Wynik badania: „(R) 23,23 23, (L) 22,24,23” – są to trzykrotne pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego każdego z oczu, oraz : wartość po ich uśrednieniu: „Avg. (R) 23.0, (L)23.0”, natomiast: „Corrected IOP (mmHg) (R) 18.4 (L) 18.2 CCT (um) (R) 632 (L) 636” - oznacza skorygowane ciśnienie wewnątrzgałkowe po odjęciu wartości liczbowych wynikających z większej niż przeciętna grubości centralnej rogówki. Tu skorygowane ciśnienie wewnątrzgałkowe w oku prawym wynosi tu 18,4 mmHg, a w oku lewym 18,2 mmHg- są to więc prawidłowe wartości przy większej niż przeciętnie centalnej grubości rogówki, wynoszącej w oku prawym 632 µm i w oku lewym 636 µm. Celem wyjaśnienia grubsze rogówki nie stanowią zagrożenia dla właściwości optycznych oka, ani dla zdrowia wręcz przeciwnie stanowią lepsze zabezpieczenie dla delikatnego wnętrza gałki ocznej.
Pozdrawiam, Bartlomiej Kałużny