Jak obliczać tygodnie ciąży?

Dzień dobry zwracam się z prośbą o pomoc : W sierpniu dokładnie 24 miałam ostatnią miesiączkę cykl 28, 29 dni małe odstępstwa ale rzadko. Po wykonaniu USG doktor powiedział że to 5 tydzień ciąży ale na wydruku pisze ze to 11tydz. date wyliczył na 31-maja-2013 r jak to możliwe? ani data porodu ani miesiaczki nie pasuje to terminu . Jeszcze na zdjęciu uśg pokazywał wielkość ciązy GS 1,74cm , GA 6W1D, CRL 0,18 cm. Troszkę jestem zestresowana bo już sama nie wiem pozdrawiam Marcelina

Lek. Marta Gryszkiewicz

Aparat USG wylicza termin porodu na podstawie wprowadzanych danych do systemu - data ostatniej miesiączki. Być może lekarz źle zrozumiał dzień, który Pani podała, stąd nieścisłość w wyliczeniach z reguły Naegelego.
Lekarz stwierdzając, że ciąża ma 5 tygodni, określił to na podstawie wymierzonych parametrów - GS, GA, CRL i to to wyliczenie należy brać pod uwagę jako bardziej wiarygodne. Ocenia bowiem stan faktyczny a nie oblicza wiek ciążowy ze sztywnej reguły.