Jak ocenić wynik MR kręgosłupa u 54-latki?

Dzień dobry, dostałam wynik rezonansu kręgosłupa lędźwiowego. Proszę o wyjaśnienie co to jest że w trzonach kręgów piersiowych i lędźwiowych ogniska wysokiego sygnału w obrazach T1 T2 zależnych - jak w konwersji tłuszczowej szpiku kostnego. Krążki międzykręgowe na poz. L3L4 i L4L5 i L5S1 nieco obniżone z cechami odwodnienia. Zmiana ogniskowa lewej nerki. ? Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego dokładnie powodu było wykonywane badanie rezonansem magnetycznym kręgosłupa lędźwiowego. Czy występują pewne dolegliwości bólowe, utrudniające codzienne funkcjonowanie? Istotne są też choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia, a także obecny tryb życia.

Z racji odległości, trudno jest ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy stacjonarną wizytę u lekarza neurologa, który po precyzyjnej analizie dotychczasowego badania będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Na podstawie wskazanego opisu badania obrazowego, można by stwierdzić, że prawdopodobnie nie stwierdzono dyskopatii, ani zmian zwyrodnieniowych w obrębie badanego odcinka. Jednakże wykazano dehydratację krążka międzykręgowego. Oznaczać to może powolną utratę uwodnienia krążka, przez co traci on swoją funkcję amortyzacyjną.

Stan taki może wymagać pewnej rehabilitacji, aby ograniczyć postępowanie tej przypadłości.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-dehydratacja-krazka-miedzykregowego-l5-s1-z-obnizeniem-wysokosci-krazka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.