Jak ocenić ten wynik MR kręgosłupa u 35-latki?

Wynik rezonansu MR kręgosłupa C Wysokość trzonów kręgów i krążków międzykręgowych jest prawidłowa kropka nie stwierdza się cech przepukliny krążków międzykręgowych zwężenie kanału kręgowego ani ucisku struktur nerwowych w jego obrębie. Kanały korzeniowe w odcinku c kręgosłupa nie są przewężone. Części kostne bez podejrzanych sygnałów. Pogranicze Czaszkowo szyjne prawidłowe. Niewielki obszar podwyższonego sygnału najlepiej widoczny w sekwencji z STIR a w obrębie rdzenia na wysokości trzonu C5. Również w tej sekwencji widoczne jest drobne obszar podwyższonego sygnału w obrębie wiązadła międzykolcowego pomiędzy wyrostkami C5 i C6. W miejscu opisywanej zmiany w rdzeniu w sekwencji T2 widoczne są w niej również punktowe obszary obniżonego sygnału. W korelacji z danymi ze skierowania opisywane zmiany można traktować jako pourazowe wskazane będzie badanie kontrolne. Proszę o interpretację wyniku.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie wspomniała Pani, dlaczego było wykonywane badanie rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa. Czy występują pewne dolegliwości neurologiczne, jak ból i dyskomfort w okolicach tej badanej części kręgosłupa, drętwienie i ból kończyn? Istotne jest również, czy w niedalekiej przeszłości miał miejsce jakiś uraz mechaniczny w obrębie pleców oraz szyi.

Analizując przedstawiony wynik rezonansu magnetycznego, można by stwierdzić, że nie powinno stwierdzić się większych odchyleń od normy.

Nieznaczne obszary podwyższonego sygnału mogłyby wskazywać na drobne zmiany pourazowe lub pozapalne. Na pewno sytuacja ta nie wymaga pilnej interwencji medycznej, jednakże warto być pod kontrolą lekarską i we właściwym czasie wykonywać powtórną diagnostykę.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie określić Pana stan zdrowia. Proponujemy więc konsultację z lekarzem neurochirurgiem, który po wnikliwej analizie wyniku rezonansu zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup

https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/co-oznaczaja-widoczne-duze-zmiany-zwyrodnieniowe-w-odcinku-szyjnym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.