Jak oduczyć dziecko takiego zachowania?

Witam, Moje 9 miesięczne niemowlę przy usypianiu (kładę ją na klatkę piersiową - tak usypia) od jakiegoś czasu przy usypianiu wbija mi palce w łokcie od strony wewnętrznej, w szyję, bawi się ścięgnami i po prostu już nie mogę tego znieść nerwowo. Strasznie mnie to irytuje a nie potrafię jej tego oduczyć. Za każdym razem gdy zabieram jej ręce, krępuje ruchy lub coś na siebie nakładam ta się denerwuje, zaczyna płakać, wiercić się i dogrzebywac się do miejsc w które może wbić palce. Jak sobie z tym poradzić? Czy to jest normalne? Minie w końcu czy trezba podjąć jakieś kroki w kierunku oduczenia tego nawyku - jeśli tak to jakie? Druga sprawa jest ruszanie jedną nogą podczas usypiania czy spożywania mleka - dziecko rusza jedna noga w górę i w dół. Robi tak czasem minuty, a czasem 3 aż w końcu przestaje - o co chodzi? Jest to forma relaksacji?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój oraz zmęczenie zaistniałą sytuacją, związaną z problematycznym zasypianiem dziecka.

Wiek, w którym jest Pani dziecko to bardzo wymagający czas. W tym okresie pojawia się skok rozwojowy, również psychofizyczny oraz intensywny proces ząbkowania. Dziecko w tym wieku zaczyna rozumieć wiele rzeczy oraz wytwarzać swoje mechanizmy zachowania.

Prawdopodobnie Pani dziecko taki obecny sposób usypiania traktuje jako normalny, coś, co sprawia, że czuje się dobrze i bezpiecznie. Czując Pani ciepło, dotyk, zapach skóry, stwarza sobie idealne warunki do zasypiania.

Oczywiście, należy to rozpatrywać obustronnie, gdyż Pani również powinna zadbać o swój komfort psychiczny i fizyczny. Jeżeli sprawia Pani to pewien dyskomfort, powinno się stopniowo zmienić to przyzwyczajenie.

Można powoli wprowadzać usypianie dziecka w łóżeczku, na przykład przy delikatnej muzyczce kołysanki, czy „misiu szumisiu”. Na pewno wymaga to sporo cierpliwości i samozaparcia, jednak warto pamiętać, że im młodsze dziecko, tym łatwiej nauczyć go nowych nawyków.

Życzymy Pani dużo cierpliwości!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/samodzielne-zasypianie-niemowlat

https://portal.abczdrowie.pl/mity-na-temat-snu-niemowlecia

https://parenting.pl/zasypianie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.