Jak pomóc osobie podejrzanej o kleptomanię?

Dobry wieczor, od jakiegos czasu podejrzewam wspollokatora o kleptomanie. Zabiera rozne rzeczy po czym wmawia mi ze sa jego. Zastanaiwam sie tylko czy kleptoman by klamal. Np zabral krem po goleniu i znalazlem go w jego pokoju w szufladzie pelnej roznych dziwnych rzeczy. Ale gdy poczulem zapach tego kremu i zapytalem czy to moj powoedzial ze to zupelnie inny. Czy kleptomani tak klamia ? Gdybym to ja byl kleptomanem powiedzialbym ze pozyczylem poprostu przeciez nie byloby zadnego problemu.

Witam,

kleptomania to zaburzenie psychiczne, które objawia się przymusem przywłaszczenia cudzej rzeczy(kradzież) - odbierane jest to jako nagroda, przynosi ulgę i satysfakcję, jednak przed dokonaniem kradzieży pojawia się dyskomfort - napięcie, nieprzyjemny stan, który motywuje do kradzieży (błędne koło), wyzwala poczucie winy.i wstydu Zalecana jest konsultacja psychiatryczna i ukierunkowane leczenie.

Pozdrawiam serdecznie

https://kobieta.onet.pl/zdrowie/psychologia/kleptomania-objawy-leczenie-i-przyczyny-co-to-jest-kleptomania/6685x

Witam, kleptomania jest zaliczana do zaburzeń psychicznych. Osoby dotknięte tym zaburzeniem czują przymus, działają impulsywnie, po kradzieży czują satysfakcję więc pożyczanie przedmiotów nie przynosi już takiego efektu. Niekoniecznie zdają sobie sprawę z problemu lub nie czują potrzeby szukania pomocy. Przesyłam link do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kleptomania-objawy-pomoc .
Ze swojej strony może Pan porozmawiać z kolegą o swoich postrzeżeniach i zastanowić się jak chronić swoje rzeczy.
Pozdrawiam serdecznie