Jak pomóc partnerce pokonać traumę po gwałcie?

Moja partnerka trzy lata temu została zgwałcona, czy do końca życia ( ma 27) będzie męczyć się z ptsd? Nie odczuwa przyjemności z sexu, a o psychologu nie chce nawet słyszeć, jak mogę Jej pomóc? Przekonać,aby zgłosiła się po pomoc

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Niestety z taką traumą trudno poradzić sobie samemu, a wręcz jest to niemożliwe. Niezbędna w przypadku Pana partnerki jest psychoterapia, na której mogłaby przepracować swoje przeżycia.
Proszę wspierać swoją Partnerkę i delikatnie tłumaczyć, że wsparcie specjalisty pomogłoby jej poprawić jakość życia oraz kontakty seksualne.

Pozdrawiam serdecznie.

Prawdopodobnie wstydzi się oceny, wstydzi się powiedzieć o krzywdzie, jaka ją spotkała, może się obwinia? Może Pan przekazać, że psychologowie własnie od tego są, by pomagać sobie radzić w takich sytuacjach. Może Pan też powiedzieć, jak na Pana wpływa jej zachowanie. Jak Pan się z tym czuje? Czego by Pan oczekiwał?
PTSD nie skazuje na cierpienie do końca życia. Można traumę oswajać przez mówienie o niej. Jednak wstyd i ukrywanie problemów tylko zaostrzają sytuację.

Witam Pana. Mam takie podejrzenie, że jakiś czas temu pisał Pan na tym portalu szukając pomocy dla partnerki, która doświadczyła gwałtu. Jeśli moje podejrzenie jest prawdziwe to proszę wrócić do tamtej odpowiedzi (może będzie przydatna). Nie będę jej Panu tutaj umieszczał. Z pewnością pisałem w tamtej odpowiedzi o cierpliwości. To dobra wiadomość. Cierpliwością i wsparciem może Pan być bardzo skuteczny. Niestety jest i zła wiadomość. Objawy po traumie jeśli się utrzymują i nasilają to znak, że same nie ustąpią i potrzebna jest pomoc specjalisty. Napisał Pan o braku przyjemności z seksu, ale to tylko jeden z obszarów w życiu Pana partnerki, w którym mogą się pojawiać dokuczliwe objawy. Poza tym o odczuwaniu przyjemności w tym obszarze nie może być mowy jeśli dotyczy go doświadczenie traumatyczne. Pozdrawiam Pana