Jak prawidłowo zastosować tabletkę 72 po?

Witam, chciałabym zapytać do jakiego lekarza trzeba się udać po tabletkę 72h po? Czy może to być zwykły lekarz rodzinny czy musi być ginekolog? I jeszcze jedno pytanie, czytałam na internecie, że im później się weźmie taką tabletkę to działanie może być odwrotne, czyli podtrzymujące ciąże, czy to prawda?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Teoretycznie taką tabletkę może wypisać lekarz rodzinny, lecz nie każdy to robi. Antykoncepcja awaryjna zazwyczaj ma za zadanie zahamowanie lub opóźnienie owulacji, dlatego nie jest skuteczna po wystąpieniu owulacji. Nie powoduje też przerwania ciąży, dlatego powinno się jak najszybciej zastosować po stosunku, podczas którego antykoncepcja zawiodła.