Jak skutecznie leczyć zanokcicę?

Witam. Mieszkam w UK. Zarazono mnie zanokcica podczas manicure. Pojawilo sie zaczerwienienie, bolesnosc i ropa na skorze obok paznokcia w prawej dloni. Przepisano mi na to antybiotyk. Po zakonczonej kuracji ropa zniknela. Nadal jednak skora przy paznokciu jest zaczerwieniona i boli przy zetknieciu np. z jakas powierzchnia. Stosuje masc ichtiolowa jednak nie widze efektu. Bardzo prosze o porade co robic w tej sytuacji.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku, gdy nadal odczuwa Pani nieprzyjemne dolegliwości po zakończonej kuracji należy ponownie skontaktować się z lekarzem dermatologiem lub chirurgiem. Leczenie zanokcicy to często długotrwały proces. Możliwe, że stosowana przez Panią maść nie jest wystarczająca i będzie konieczne zastosowanie innych środków, o czym zadecyduje lekarz w czasie bezpośredniej obserwacji. Powikłania zanokcicy mogą być poważne, dlatego proszę nie odkładać w czasie wizyty u specjalisty, tylko jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Niepokojącym sygnałem mogą być m.in. rozwijający się obrzęk powodujący ból lub wyciek ropy. Jeżeli antybiotykoterapia nie przyniosła oczekiwanych rezultatów być może chirurg zaleci Pani dodatkowe postępowanie, aby zmniejszyć stan zapalny. Podczas leczenia zanokcicy lepiej zrezygnować ze stosowania na jakiś okres kosmetyków pielęgnacyjnych do dłoni, które tylko niepotrzebnie mogą podrażniać skórę w tej okolicy i utrudniać proces gojenia.

Więcej szczegółowych informacji na temat zanokcicy i jej leczenia znajdzie Pani a artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/zanokcica

Prosimy również zapoznać się z odpowiedziami ekspertów naszego portalu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przy-zanokcicy-mozna-uzywac-masci-ichtiolowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-stosowac-na-zanokcice

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.