Jak uchronić dziecko przed zachorowaniem na ospę?

Dzieńdobry mam pytanie. Moja 6 letnia córka nie przechodziła jeszcze ospy (dwa lata temu miała z 3 kropki). Mamy bardzo za kilka dni wyjazd do Hiszpani, lecz od tygodnia w hotelu jest kwarantanna. Ospa zaatakowała. I tu pojawia sie pytanie. Wyjazd naprawdę cieżko będzie odwołać, czy moge cos zrobić zeby córka sie nie zaraziła? Jakaś szczepionka? Dziękuje, pozdrawiam.

Lek. Tomasz Budlewski

Jeśli dziecko miało stwierdzona ospe wcześniej to nawet jak był łagodny przebieg to nie ma niebezpieczenstwa że dziecko zachoruje, natomiast jesli nie chorowalo to poza izolacja nie ma mozliwości. Kompletne szczepienie obejmuje 2 dawki w odstępie co najmniej 6 tygodni (optymalnie 3 miesiące). Jeżeli dziecko otrzymało jedną dawkę szczepionki, powinno otrzymać drugą dawkę, nawet jeżeli minęło więcej niż 3 miesiące.