Jak walczyć z takim owłosieniem na twarzy?

Witam. Mam problem z owłosieniem na twarzy całej dosłownie, policzki, nos, czoło. Nie wiem co to za choroba i jak z nią walczyć.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nadmierne owłosienie to problem, który może mieć związek z różnymi czynnikami. Z pewnością znaczenie mają tu geny, na które nie mamy wpływu.

To właśnie czynnik genetyczny może doprowadzić do hipertrychozy, określanej zespołem wilkołaka. Choroba ta polega na pojawianiu się dużej ilości włosów na całym ciele lub wybranych partiach. Inną przyczyną hipertrychozy jest nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na androgeny nadnerczowe, nieodpowiednie korzystanie z leków czy też choroby ośrodkowego układu nerwowego. Czasem schorzenie to ma związek z niedożywieniem.

Nadmierne owłosienie może być także wynikiem zaburzeń hormonalnych, dlatego warto wykonać badania hormonalne podczas szukania przyczyny.

Proszę udać się do lekarza, aby rozpocząć diagnostykę w tym kierunku. W pierwszej kolejności może to być lekarz rodzinny lub można udać się bezpośrednio do dermatologa lub endokrynologa.

Pytania o nadmierne owłosienie u mężczyzn znajdzie Pan poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierne-owlosienie-a-odmowa-wydania-skierowania-do-endokrynologa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierne-owlosienie-u-mezczyzny, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-stanowic-przyczyne-mojego-nadmiernego-owlosienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.