Jak zbadać możliwość zachorowania na Alzheimera?

Witam Moja mama chorowała na Altheimera i zmarla w wieku 78 lat. Slyszalam ze jest to choroba genetyczna. Czy mozna w jakis sposob zbadać czy tez zapadnę na ta chorobę. Mam 52 lata i choruje na epizody depresyjne w zwiazku z czym przebywam na rencie. Myślenie o chorobie Altheimera mnie dobija psychicznie........

Rozumiem, że nikt więcej nie chorował w tej rodzinie. Na razie potraktujemy to jako jeden przypadek zespołu w rodzinie. W zdecydowanej większości takich przypadków (w dodatku z późnym początkiem, tj. po 65.r.ż.) nie znajdujemy żadnego defektu genetycznego. Ryzyko, że ktoś zachoruje po raz pierwszy w rodzinie wynosi 10%. Pani ryzyko jest większe i wynosi 20-25%. Może Pani sobie zrobić badanie genu APOE ale interpretacja wyniku nie jest prosta.
Pewne badania można zrobić żeby spróbować wykryć bardzo wczesne objawy AD.
Szczegóły w tej pracy, którą proszę omówić ze swoim neurologiem:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21514248