Jak zmniejszyć dawkę leku Tramal?

Dzień dobry Jestem w trakcie odstawiania tramalu zapisanego przy bólu kręgosłupa. Moja dawka to 2x200 tramal retard. Chciałbym zapytać po jakiej dawce bezpiecznie schodzić z tego leku i w jakich odstępach czasowych tak aby nie narobić sobie problemu. Niestety kiedy po prostu nie wziąlem leków to bardzo bolała mnie głowa, wymiotowałem i miałem kołatania serca. Biorę lek od około połowy września. Niestety nie mam jak udać się do lekarza internisty stąd moje pytanie.
MĘŻCZYZNA, 32 LAT 5 miesięcy temu

Doświadcza Pan objawów odstawiennych i najpewniej będzie Pan odczuwał je również w czasie stopniowej redukcji dawki. Proponuję redukcję co 2 dzień (czyli 2x200 np. w dni parzyste i 1x200 w nieparzyste). Po ustąpieniu objawów abstynencyjnych zmniejsza Pan dawkę jeszcze bardziej do 1x200 aż do całkowitego odstawienia. Jako, że najpewniej doświadczy Pan dolegliwości bólowych sugeruję równoległe leczenie przeciwbólowe preparatami nieopioidowymi (np. pyralgina lub ibuprofen).