Jakie badania wykluczą ciążę obumarłą?

Jestem w 9 tygodniu ciąży, wszystko do tej pory przebiegało dobrze, wyniki badań mam doskonałe. Dobrze się czuję, nie plamię i nie mam niepokojących objawów, lecz lekarz podczas badania USG stwierdził, że nie słyszy echa zarodka i że zarodek jest zbyt mały jak ten etap ciąży, obecnie to 14 mm.
Proszę powiedzieć, jakie badania wykluczą najgorsze?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Należy wykonać kontrolne USG za 1-2 tygodnie. Nie musi Pani spodziewać się najgorszego, gdyż taka sytuacja jest dość częsta - mniejszy od spodziewanego rozmiar zarodka wynikać może z tego, że owulacja i zapłodnienie miały miejsce później, niż by to wynikało z daty spodziewanej miesiączki, przy cyklach 28-dniowych (nie 2, ale np. 3-4 tygodnie od pierwszego dnia ostatniej miesiączki).
Ważniejszy od wymiaru zarodka jest fakt stwierdzenia czynności serca. Jeśli tutaj lekarz nie miał zastrzeżeń, to rokowania co do utrzymania ciąży są dobre.

Pozdrawiam serdecznie!