Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 7 3 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie mogą wystąpić komplikacje podczas cięcia cesarskiego?

Witam. Man pytanie odnośnie ciecia cesarskiego. Jestem 3 raz w ciąży miałam 2 cesarki każde odbyły się bez komplikacji, ale boje się tej trzeciej . Czy teraz moze coś się wydarzyć? Dodam ze mam nerwice lekowa i strasznie się boje.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Witam Panią. Najlepiej rozpocząć terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym, która miała by na celu przygotowanie Pani do ciąży, oraz wyeliminowanie lęku nerwicowego lub zmniejszenie go do poziomu komfortowego tak aby zminimalizować stres porodowy. Wewnętrzna obawa Pani przed cesarskim cięciem być może jest bezpodstawna lub wyolbrzymiona i za sprawą pracy nad wewnętrznymi przekonaniami nieprzystosowawczymi, można ową obawę zmniejszyć lub zupełnie wyeliminować. Terapia z pewnością pomoże Pani podejść z większym komfortem do wyzwania jakim niewątpliwie jest ciąża. Poprzednie porody wykonane tą metodą i zakończone sukcesem, będą faktami, które wzmocnią nowe, przystosowawcze (pozytywne) myśli, odnośnie cesarskiego cięcia i dzięki temu wprowadzą u Pani spokój i odpowiednie, pozytywne nastawienie psychiczne, które jest niebywale ważne przy porodzie jak i macierzyństwie :)

Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam Psycholog Adrian Szafrański

0

Witam Panią Pani obawy dotyczące samego porodu przez cesarskie cięcie są nieuzasadnione. Pani lęki wynikają przede wszystkim z choroby. Poza tym w czasie ciąży może Pani odczuwać nasilenie objawów lękowych między innymi z powodu zmian hormonalnych zachodzących w Pani organizmie. Niebezpieczeństwo stanowi jednak fakt, ż ciąża może sprzyjać rozwojowi nerwicy lękowej. W ciąży może Pani dużo intensywniej odczuwać takie objawy jak: natrętne negatywne myśli, poczucie ciągłego zagrożenia, poczucie silnego niepokoju, napięcia, stresu, lęków, ataki paniki itp. To wszystko może mieć niekorzystny wpływ na Pani zdrowie i samopoczucie, a także ma zdrowie płodu. Może też przyczynić się do przedwczesnego porodu. Poza tym, jeżeli nie wyleczy Pani nerwicy lękowej, to po porodzie będzie Pani miała trudności w sprawowaniu właściwej opieki nad dzieckiem, a Pani lęki będą przenosić się na dziecko. Dlatego dla dobra Pani i dziecka konieczne jest niezwłoczne podjęcie psychoterapii. Niestety, teraz nie jest wskazane stosowanie środków farmakologicznych. Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii. Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy choroby ale również dociera się do przyczyny problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania. Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online, np. za pośrednictwem komunikatora Skype. Pozdrawiam serdecznie

Psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy