Kiedy powinnam zacząć stosowanie leku?

Dzień dobry, poprosiłam ginekologa o przepisanie leku na przesunięcie miesiączki z powodu ślubu. Został mi zapisany orgamentil. Niestety nie pamietam dokładnie jak mam go stosować. Pamiętam jedynie, ze powinnam przyjąć po dwie tabletki i zakończyć 7 dni przed wystąpieniem miesiączki. A kiedy powinnam zacząć stosowanie leku? I czy zakończenie przyjmowania leku na 7 dni przed miesiączką jest ok?
KOBIETA, 26 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producent leku Orgamentil w ulotce dołączonej do opakowania informuje, iż lek ten powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jednocześnie zaznacza, że jeśli pacjentce zależy na opóźnieniu terminu krwawienia miesiączkowego, to leczenie najlepiej jest rozpocząć dwa tygodnie przed przewidywanym terminem menstruacji. W takich sytuacjach podaje się jedną tabletkę na dobę.

Jeśli jednak czas ten jest krótszy i miesiączka powinna pojawić się za mniej niż tydzień, to dawkowanie leku trzeba zwiększyć, stosując 2-3 tabletki na dobę. Trzeba jednak pamiętać, że czym później rozpocznie się przyjmowanie leku, tym większe ryzyko wystąpienia krwawień międzymiesiączkowych. W związku z tym kuracja powinna rozpocząć się najpóźniej trzy dni przed spodziewanym terminem menstruacji.

Niewskazane jest również opóźnianie okresu o więcej niż jeden tydzień – zwłaszcza w przypadku stosowania 2-3 tabletek na dobę.

Podobne pytania umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-mozliwe-ze-przez-orgametril, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/orgametril-a-przesuwanie-miesiaczki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-nalezy-stosowac-orgametril.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.