Korzystanie z życia w wieku 21 lat

Mam 21 lat. Czuję się jak człowiek, który się zestarzał, zanim skorzystał z (dobrych) uroków młodości. Mam już siwe włosy. Nie chodziłam na imprezy, nie randkowałam i...bardzo mi teraz tego brakuje. Chciałabym "zaszaleć", korzystać z życia. Bardzo brakuje mi kontaktów z chłopakami, ale obawiam się braku doświadczenia. Nie wiem, czy mi wolno. Czuję, że jestem na pewne rzeczy za stara, ale chcę się zabawić. Żyję w ogromnym napięciu. Czy mam jeszcze szanse korzystać z życia i czy wolno mi to robić?

Witam,

siwe włosy nie koniecznie są oznaką starzenia się organizmu, pojawiają się np. w wyniku stresu. Osobiście znam osoby, którym w starości po siwych włosach odrastały te w ich wcześniejszym naturalnym kolorze. Ma Pani prawo do zabawy, kontaktów z ludźmi, do przyjaciół, do zawierania związków z mężczyznami, do seksu. Mam wrażenie jednak, że ma Pani kłopot z przyznaniem sobie takiego prawa. Zachęcam Panią do psychoterapii, gdzie odzyska Pani pewność siebie i powróci do korzystania z uroków młodości. Szczególnie polecam psychoterapię skoncentrowaną na rozwiązaniu BSFT.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

Mgr Marta Patoka

Witam.
Przecież masz dopiero 21 lat! Jesteś młoda i nie widzę przyczyn, dla których nie wolno by Ci było korzystać z życia. Siwe włosy nie są oznaką starości, przynajmniej nie w tak młodym wieku. Jeżeli tylko masz chęci to baw się, poznawaj ludzi i nie myśl, że jesteś na to za stara. Zabawa nie jest przecież zarezerwowana tylko dla nastolatków.
Pozdrawiam!