Limphadenopatia do pobrania węzła chłonnego

Witam serdecznie, mój tata dostał skierowanie do szpitala od specjalisty chirurga, rozpoznanie to: Limphadenopatia - do pobrania węzła chłonnego. Tata nie chce podjąć się tego leczenia, bo uważa, że "ruszenie" węzłów może być bardziej niebezpieczne, od pozostawienia ich w takim stanie jakim są. Wspomnę, że powiększone węzły umieszczone są pod pachami i z tego co mówi, zauważył ich powiększenie od 6 lat. Lekarz rodzinny, jak i chirurg podobno pozostawili decyzję w jego gestii. Czy słusznie?

Radzę usunąć taki węzeł i poddać go badaniu histopatologicznemu. Zabieg jest niewielki, można go wykonać nawet w znieczuleniu miejscowym, nie obarczający. Rana niewielka wygoi się bardzo szybko. Po badaniu histopatologicznym będzie pewność 100 czym spowodowane jest powiększenie węzłów chłonnych (trzeba wykluczyć chłoniaka). A teorie na temat ruszania niepotrzebnego i groźnego powiększonych węzłów chłonnych to czysta bujda, jakiś zabobon niecywilizacyjny. Jak choroba jest to już jest i należy ją szybko zdiagnozować, żeby móc szybko wprowadzić prawidłowe leczenie.

Decyzja zawsze zależy do pacjenta. Musi nawet podpisać zgodę na zabieg. Nie należy bać się usunięcia pojedynczego węzła, niczym to nie grozi a bez rozpoznania histopatologicznego nie można zdiagnozować przyczyny i wdrożyć leczenia .