Niska samoocena i zaburzenia nastroju u 15-latki

15letnia siostra od 6 miesięcy ma zły nastrój,miewa dobry humor i potrafi się śmiać ale kiedy jest sama wszystko się zmienia.sa dni kiedy izoluje się od wszystkich i nie wychodzi z domu, w dodatku się okalecza.zanizona samoocena i ciągły płacz.uwielbia samotność.traci wszystkich przyjaciół.brak chęci do życia,spadek ocen.co to może być i do kogo się udać po pomoc?

Magdalena StusiĹska

Jeżeli dochodzi do aktów samookaleczenia należy koniecznie skonsultować się z lekarzem psychiatrą dziecięcym.

Najlepiej poszukać wsparcia u rodziców (lub opiekunów prawnych) i zainteresować ich problemem. To oni w pierwszym rzędzie powinni poszukać wsparcia dla Pani siostry. Jeśli jednak to nie jest możliwe, to proponuję poszukać wsparcia u psychologa. Dostępni psychologowie, którzy mogą pomóc Pani siostrze pracują w jej szkole, lokalnej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, lokalnym ośrodku interwencji kryzysowej, poradniach zdrowia psychicznego i gabinetach prywatnych. Ze względu na samookaleczanie się Pani siostry jest także wskazana konsultacja psychiatryczna. Opisane przez Pania objawy wykraczają nieco poza "standardowe" problemy okresu dojrzewania i mogą oznaczać depresję.

http://www.gabinetzmian.pl

Dzień dobry, proszę zgłosić problem rodzicom (prawnym opiekunom siostry). W dalszej kolejności powinni oni razem z siostra udać się na konsultacje psychologiczną do psychologa pracującego z dziećmi i młodzieżą. Po wstępnej diagnozie zaproponuje on dalsze kroki postępowania. Pozdrawiam.