Niskie żelazo bez przyczyny?

Witam. Od ok. 3 lat borykam się z niedoborem żelaza, które od tego czasu waha się w granicach 16-21. Miałam wykonaną morfologię, gdzie ob 6, RBC 5.03, HCT29.2, HGB 9.1, MCV 58.1, MCH18.1, MCHC 31.2, pozostałe wskaźniki są w normie, GLUKOZA 79, CHOLESTEROL 122. Miałam wykonane również badanie moczu, ale nie wykazało żadnych odchyleń. Cierpię również na bóle brzucha oraz wzdęcia, zaparcia, puchną mi kostki. Nie mam obfitych miesiączek. Mam 20 lat, od 3 lat przyjmuję żelazo z kwasem foliowym. Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale chciałam jeszcze dodać, że bardzo łatwo robią mi się siniaki, wystarczy, że lekko o coś puknę. Proszę o w miarę szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.
20 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Jeśli stężenie żelaza przez Panią podane wyrażone jest w mg/dl, to rzeczywiście niedobór jest znaczny. Zresztą odbija się to znacząco na morfologii. Ma Pani znaczną niedokrwistość mikrocytarną.

Na pewno należy poszukać przyczyny nieskuteczności leczenia. Być może żelazo nie jest dostatecznie wchłaniane z przewodu pokarmowego - warto byłoby zrobić tzw. krzywą wchłaniania żelaza w celu sprawdzenia tego. W przypadku potwierdzenia złego wchłaniania z przewodu pokarmowego, podaje sie żelazo w postaci iniekcji.

Inną przyczyna może być krwawienie utajone, którego Pani nie zauważa, np. z przewodu pokarmowego - może być bardzo niewielkie, ale trwać od dłuższego czasu - pomoże to wyjaśnić badanie na krew utajoną w kale.

To tylko dwie z najczęstszych przyczyn braku efektywności leczenia żelazem. Ze wzgledu na częstość występowania warto zacząć od nich. Proszę jednak nie wykonywać badań na własna rękę, a przedyskutować to z lekarzem, który leczy Panią żelazem. Ja nie mam możliwości zebrania pełniejszego wywiadu ani zbadania Pani, więc nie mogę kierować diagnostyką. Mogę jedynie sugerować pewne rzeczy. Lekarz prowadzący powinien znać Pani historię, a w razie potrzeby może uzyskać więcej informacji, a ponadto zbadać fizykalnie.

Proszę pamiętać, iż oprócz przyjmowania preparatów żelaza dla powodzenia leczenia ważna jest odpowiednia dieta bogata w czerwonie mięso, szpinak, buraki oraz inne produkty stanowiące obfite źródło żelaza. Szczególnie istotne jest spożywanie produktów zwierzęcych, ponieważ żelazo w nich występujące jest lepiej przyswajalne dla człowieka.

W związku z siniaczeniem warto oznaczyć stężenie płytek krwi, ocenić je również mikroskopowo oraz wykonać badanie krwi - koagulogram.

Zasadna może być również ocena białka całkowitego oraz albumin, a także kreatyniny w surowicy.

Pozdrawiam serdecznie