Obecność protruzji w wyniku badania kręgosłupa

W przyleganiu pozostają korzenie nerwów rdzeniowych. -L4-L5 obecnośc protruzji na ok. 3 mm przemieszczonej nieco ku dołowi z modelowaniem worka oponowego, zwężeniem otworów miedzykregowych obustronnie w częsci dolnej.W przyleganiu pozostaja korzenie nerwów rdzeniowych obustronnie.

Witam! Protruzja to przepuklina krążków międzykręgowych czyli pęknięcie pierścienia włóknistego i wysunięcie się jądra miażdżystego poza obrys krążka międzykręgowego. Takie wysunięte jądro miażdżyste może zawężać ujścia korzeni nerwowych z otworów międzykręgowych kręgosłupa na danych odcinkach i powodować ucisk na nerwy, dając silne dolegliwości bólowe. W opisanym przypadku nie dochodzi co prawda do ucisku na nerwy, warto jednak skonsultować się z neurochirurgiem w celu ewentualnej kwalifikacji do zabiegu operacyjnego.