Lewoboczna protruzja tarczy międzykręgowej na 6,5mm

Witam serdecznie. Proszę o interpretację fragmentu wyniku TK kręgosłupa lędźwiowego (akwizycja objętościowa): "Na poziomie L5-S1 centralno-lewoboczna protruzja tarczy międzykręgowej na 6,5mm modeluje worek oponowy, którego wymiar strzałkowy w linii pośrodkowej wynosi 10mm. Zmiana ta zwęża lewy zachyłek korzeniowy i spłyca lewy otwór międzykręgowy oraz nieco spłyca prawy zachyłek korzeniowy." Co oznacza taki wynik? Pozdrawiam!

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Protruzja oznacza pęknięcie pierścienia włóknistego i wysunięcie się jądra miażdżystego poza obrys krążka międzykręgowego. Jest to wyraz zmian zwyrodnieniowych struktur kręgosłupa. W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących dalszego postępowania proszę skonsultować się z lekarzem, który zlecił wykonanie badania. Konieczne jest bowiem zestawienie wyniku badania ze stanem klinicznym pacjenta.