Kobieta

Mam pytanie: miesiąc temu odstawiłam lek przeciwdepresyjny asertin 50. Po odstawieniu leku stałam się bardzo nerwowa, płaczliwa. Byle co mnie denerwuje. Mam wrażenie, że nie mam sił, jak gdyby pogorszyła mi się kondycja. Szybko się męczę. W czasie brania leku tak nie miałam. Asertin brałam przez rok. Zrobiłam sobie nawet badania morfologii czy czasem nie mam anemii (wyniki są dobre). Byłam u lekarza, ona na to przepisała mi metocard 50, na te przyspieszone serce. Nie chcę brać znowu jakiś tabletek i się uzależniać. Co mam robić? Czy te odstawienia objawy miną? Proszę o odpowiedź.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Marta Hat 61
Lek. Marta Hat Stażysta/Rezydent, Kraków
Edytuj odpowiedź

Witam!

Wymienione przez Panią objawy (zwłaszcza kołatanie serca, niepokój, drażliwość, niestabilność emocjonalna) mogą faktycznie wynikać z odstawienia leku antydepresyjnego. Zwykle utrzymują się one przez 2 tygodnie, ale u niektórych pacjentów okres ten może trwać dłużej (miesiące). Istotne, aby lek był odstawiany stopniowo, w okresie 1-2 tygodni.
Czasem gdy wystąpią objawy odstawienne leku, sertralina powinna być ponownie podana tak, aby następnie umożliwić stopniowe zmniejszanie jej dawki. Proszę się nie obawiać - leki przeciwdepresyjne nie mają działania uzależniającego.

Jeżeli nie będzie poprawy i objawy nie będą ustępować, proszę zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam serdecznie!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Leki – Lekiem określa się każdą substancję wprowadzaną do organizmu w celu uzyskania określonego efektu terapeutycznego lub zapobiegania chorobie. Pojęciem leki określa się zarówno preparaty pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego oraz substancje stosowane w celach diagnostycznych (np.
  • Leki przeciwdepresyjne – Leki przeciwdepresyjne znane są również pod nazwą tymoleptyków. Inne określenie dla leków przeciwdepresyjnych to antydepresanty. Leki na depresję zalicza się do tzw. leków psychotropowych. Substancje psychotropowe stosuje się od ponad pięćdziesięciu lat w przemyśle farmakologicznym w leczeniu zaburzeń psychicznych.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach