Ograniczenia zapamiętywania wiedzy

Czy ludzki umysł ma ograniczenia zapamiętywania wiedzy? nauka idzie mi jak po grudzie niestety i mam słabą pamięć.

Witam,
przyczyny mogą być rożne i niekoniecznie musi to być kwestia pamięci, często problem leży w koncentracji. Oczywiście, że istnieją pewne ograniczenia w zapamiętywaniu, człowiek ma także naturalna skłonność do eliminowania pewnych rzeczy z pamięci i jak się sądzi służy to temu, żeby robić miejsce na inne ważne rzeczy, przykładem tego jest to, ze zwykle z nauki szkolnej pamiętamy tylko część informacji. W tych kwestiach nie ma na dzień dzisiejszy rozstrzygających odpowiedzi. Z jednej strony uważa się, ze magazyn pamięciowy jest nieograniczony. Jednak to co popularnie uważa się za pamieć to nie tylko kwestia kodowania informacji ale także ich przypominania sobie i tutaj często w grę wchodzi także koncentracja. Proszę sobie pomyśleć w przypadku odpytywania ze zgromadzonej wiedzy, jeśli pada pytanie otwarte często trudno skojarzyć, natomiast w przypadku podpowiedzi (czy w testach) już jest znacznie łatwiej, to byłoby dowodem na to, że wiedza gdzieś tam jest, problem polega na jej wydobyciu. To mogą być bardziej kwestie z dziedziny koncentracji. Istnieją oczywiście metody jej polepszania. Stres i inne czynniki mogą tutaj mieć duży wpływ, warto bliżej przyjrzeć się problemowi po to, żeby znaleźć odpowiednie rozwiązanie. W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości zapraszam do kontaktu indywidualnego (swisniewska72@gmail.com). Pozdrawiam.

Dzień dobry. Umysł ludzki bardzo trudno "napełnić całkowicie" wiedzą. Z kolei w wyniku zmęczenia, przepracowania, znużenia czy innych problemów nasza uwaga oraz procesy zapamiętywania mogą ulegać osłabieniu. Nie wiem jaka jest Pani/Pana sytuacja zawodowa, osobista, wiek itd. więc trudno stwierdzić czy problemy z zapamiętywaniem są wynikiem jakiegoś procesu chorobowego czy po prostu zwykłą oznaką zmęczenia. Pozdrawiam.