Picie wody z octem jabłkowym przy RZS

Mam pytanie czy moja mama może zażywać wodę z octem jabłkowym jeżeli ma reumatoidalne zapalenie stawów? Lekarz zalecił mamie pić wodę z octem jabłkowym ponieważ stwierdził, że może nie mieć kwasu w żołądku. Mama zażywa Matypred 4mg oraz Metotreksat.

Sugerowałabym Pani zmienić lekarza, gdyż zaproponowane postępowanie ma charakter silnie szkodliwy dla zdrowia i nie powinno wpaść do głowy żadnemu specjaliście z dziedziny medycyny. Nawet jeżeli występują problemy z niewystarczającą kwaśnością treści żołądkowej to w żadnym wypadku rozwiązaniem nie jest picie wody z octem. Doprowadzi to bowiem do podrażnienia przełyku, być może nawet do jego owrzodenia i w dalszej kolejności do rozwoju zmian nowotworowych. Kwas octowy ma także silnie drażniące działanie w stosunku do układu oddechowego i szczególnie u osób starszych może prowadzić do problemów z oddychaniem. Jeżeli problemem jest niedokwaśność treści żołądkowej polecić można komponowanie posiłków z dodatkiem naturalnych źródeł kwasu cytrynowego (kwaśne owoce) lub mlekowego (kiszonki, mleczne produkty fermentowane).