Plamienia poowulacyjne

Witam. Mam 25 lat, od ok. 2 lat staramy się z mężem o dziecko. Mam za wysoką prolaktynę. Od 2 miesięcy biorę B**** (lek stosowany w hiperprolaktynemii), prolaktyna obniżyła się do 14, ale nadal przyjmuję leki. 4 dni po owulacji, sprawdzonej na podstawie testu owulacyjnego, dostałam plamienia, które trwają już 7 dzień. Te plamienia wystepują raz dziennie w postaci kilku kropel. Za 4 dni mam mieć miesiączkę. Chciałam zapytać, co mogą oznaczać te plamienia? Te plamienia pojawiły się po raz pierwszy, nigdy wcześniej ich nie miałam, miesiączkę zawsze miałam regularną. Czy może oprócz prolaktyny jest jeszcze coś, co powinnam leczyć? Proszę o odpowiedź.
25 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Plamienia śródcykliczne, występujące w drugiej fazie cyklu (po owulacji, przed miesiączką) są objawem niedomogi lutealnej (niewydolności ciałka zółtego), która może towarzyszyć hiperprolaktynemii. Wyleczenie tej ostatniej powinno przyczynić się do zlikwidowania niedomogi, która jest zaburzeniem wtórnym. Proszę jednak skonsultować tę kwestię ze swoim lekarzem. Być może zdecyduje się on dodatkowo na włączenie leczenie substytucyjnego - podawania syntetycznego progesteronu w drugiej fazie cyklu.

Pozdrawiam serdecznie!