Podejrzenie niedoboru magnezu i oznaczenie w surowicy

Witam. Podejrzewam u siebie niedobór magnezu, ale przed rozpoczęciem suplementacji chciałbym potwierdzić te przypuszczenia. Słyszałem jednak, że oznaczanie poziomu magnezu w surowicy krwi jest badaniem niewiarygodnym, bo większość tego pierwiastka znajduje się w kościach, tkankach. W związku z tym mam pytanie czy jest sens wykonania tego badania i czy jest ono refundowane? Czy istnieje inna możliwość diagnostyki przy niedoborze Mg?

Lek. Katarzyna Szymczak

Badanie nie jest refundowane, szkoda że nie podała Pani objawów jakie Panią niepokoją, ponieważ niedobór najczęściej rozpoznaje się na podstawie objawów. Może Pani wykonać badanie poziomu magnezu, jeśli wyjdzie prawidłowo nie ma potrzeby suplementacji.
Pozdrawiam