Problem z cyklem

Witam. Jestem w 18 tygodniu ciąży. Ostatnią miesiączkę miałam 14.11.2009 r. Wcześniejszą 17.10.2009 (a więc 29 dni cyklu). Do końca kwietnia 2009 brałam tabl. antykoncepcyjne (ok. 7 lat). Po odstawieniu zanikł mi okres na kilka mesiący i powrócił we wrześniu (nie pamiętam daty konkretnej) po 10 dniach brania **** (syntetyczny progesteron). Od września starałam się z mężem o dziecko. Czy na podstawie tych danych jest możliwość ustalenia, na jaki termin w listopadzie przypadała owulacja i dni płodne. Zastanawiam się którego dnia moglam zajść w ciążę. W czasie dni płodnych (o ile się nie przesunęły) pojawił się stosunek przerywany, a potem w dzień owulacji (typuję 27, 28 listopad) z wytryskiem do wewnątrz. Czy jest możliwe, że ten pierwszy stosunek mógł być bardziej znaczący od tego drugiego?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Możliwe, że do zapłodnienia doszło podczas stosunku przerywanego, ale szansa nie jest duża. Z pewnością miała Pani jednak wykonane badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży. Wtedy można z dużą dokładnością ocenić wiek ciążowy. Żeby określić orientacyjnie dzień, w którym doszło do zapłodnienia, należy do daty, która wychodzi wg tego pierwszego USG (z pomiaru tzw. długości ciemieniowo-siedzeniowej, skrót angielski CRL), dodać 14 dni. Na przykład jeśli podczas USG określono wiek ciążowy na 9 tygodni i dwa dni, to należy poszukać odpowiedniej daty na kalendarzu - i dodać 14 dni.

Pozdrawiam serdecznie!