Proszę o interpretację wyniku badania radiologicznego zatok

"Jednolite zacienienie prawej zatoki szczękowej. Poza tym zatoki oboczne nosa rozwinięte i powietrzne prawidłowo. W rzucie prawej zatoki silnie wysycony cień o wym. 6x4 mm - ciało obce?"

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

By prawidłowo interpretować wynik badania radiologicznego lekarz powinien posiadać informacje na temat przyczyny jego wykonania, wieku pacjenta, objawów i innych danych z wywiadu. Bez tych informacji mogę jedynie napisać, że radiolog opisujący zdjęcie rentgenowskie zatok obocznych nosa, wykrył zmianę, której charakter może wskazywać, że w zatoce znajduje się ciało obce. Jest to dosyć nietypowa sytuacja, ale zdarza się, że do zatoki przedostaje się materiał podczas leczenia kanałowego zęba lub też po jego ekstrakcji. Na pewno wymaga to wyjaśnienia i pilnej konsultacji laryngologicznej. Niestety zapewne nie obejdzie się bez operacji. Ciało obce w zatoce może powodować stany zapalne, przewlekłe drażnienie może powodować tworzenie się łagodnych polipów, ale też nowotworów złośliwych. Proszę zgłosić się z wynikiem do lekarza kierującego w celu przedsięwzięcia dalszych stosownych kroków.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

W rtg prawdopodobnie oceniono rozwoj obu zatok jako prawidłowy co wskazuje ze pacjent nie ma wad anatomicznych tego obszaru.zacienienie oznacza ze cos dzieje się nieprawidłowego no.wystapil stan zapalny. Mozliwe jest ze cialo obce to wepchniety do zatoki zab lub jego czesc np.po poprzednim usunieciu gornego zeba po tej stronie.moze to byc takze polip lub zagęszczanie ropnego wycieku. Trzeba opis polaczyc z objawami np bóle po tej stronie wyciek ropny z 1 dziurki nosa czy przewlekle zmeczenie oslabienie wzmozony nacisk na sciane zatoki przy pochyleniu ciala do przodu.wazny jest tez wywiad czy po tej stronie byl usuwany zab.najlepie poradzi sobie z tym laryngolog zatem proponuję konsultację koniecznie z oryginalem zdjęcia.