Proszę o wyjaśnienie wyników TK L-S kręgosłupa

Badania wykonano warstwami 2 mm, Hemilumbalisatio S1. Na poziomie l6/s2 wymiar ap kanału do 9 mm relatywna stenoza. Wyrostek poprzeczny L6 lopatkowo łaczy się z masą boczna os sacrum po stronie lewej. Na poziomie l5/l6 cechy stenozy kanałowej = wymiar ap kanału do 6 mm - wypuklina tarczy mk do 4,5 mm z modelowaniem worka oponowego - nasilone zmiany spondyloartrotyczne. Na poziomie l4/l5 bulging tarczy mk do 3 mm - wymiar ap kanaklu 7mm - stenoza bezwzgledna. Proszę o opinię i co mam dalej z tym ''fantem zrobić''. Mam 36 lat, boli cała lewa noga, ból idzie po nerwie kulszowym aż do pięty, tak cały czas od 2 lat. Dziękuję.

36 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Obraz badania tomograficznego odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa odpowiada opisywanym przez Pana objawom. Jest to rwa kulszowa spowodowana zmianami zwyrodnienowymi kręgosłupa oraz przede wszystkim krążków międzykręgowych z ich przepuklinami (pot. wypadnięty dysk). Wychodzą one do kanału kręgowego, powodując jego zwężenie i ucisk na nerwy unerwiające kończyny dolne. Powoduje to promieniujący ból doświadczany przez Pana.

Wspomniana lumbalizacja kręgu S1 jest odmianą anatomiczną, która polega na tym, że pierwszy kręg krzyżowy ma cechy kręgu lędźwiowego. Może to mieć wpływ na stabilność kręgosłupa i szybszy postęp zmian zwyrodnieniowych.

Proponuję zgłoszenie się z tym wynikiem do lekarza rodzinnego/internisty, bądź ortopedy/neurologa, który Pana na nie skierował. Dalsze postępowanie może być dwojakie - zachowawcze polegające na stosowaniu odpowiedniej fizjo- i fizykoterapii z leczeniem farmakologicznym oraz leczenie operacyjne, polegające na dekompresji kanału kręgowego i stabilizacji kręgosłupa metalowymi płytkami. Wskazania do tego typu operacji nieznacznie różnią się w różnych ośrodkach. W związku z długotrwałym przebiegiem Pana dolegliwości polecam specjalistyczną opiekę i leczenie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.