Przepuklina pępkowa a starania o dziecko

Czy mając przepuklinę pępkową, (twarda kulka nad pępkiem), która nie rośnie (aczkolwiek czasami zdarza się, że boli w okolicy pępka) ma wpływ na starania się o dziecko? Jakie mogą być powikłania podczas ciąży? Ewentualnie ile trzeba odczekać po operacji przepukliny ze staraniem się o dziecko?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, obecność przepukliny nie ma wpływu na możliwość zajścia w ciążę, jednak choroba może się nasilić w trakcie ciąży. Wskazany jest kontakt z chirurgiem i na podstawie badania lekarskiego ocena możliwości leczenia operacyjnego. W związku z faktem, iż powłoki jamy brzusznej z reguły zaczynają się napinać od 3/4 miesiąca ciąży starania o dziecko można rozpocząć już po kilku tygodniach po ew. zabiegu operacyjnym.