Rodzina nie pozwala mi wychodzić do kolegi

Witam! Mam 13 lat. Moje zachowanie jak i teamt może wydawać się głupi.. Mam problem z rodziną. Mieszkam na wsi. Kolega musi do mnie przychodzić, bo ja nie mogę. Gdy mam zamiar iść, grzecznie sie pytam czy mogę, a oni nie. powód? bo nie... Przez to mam chęci rozwalić wszystko co się da, do tego nawet chęci ucieczki z domu. Na nic niegdy mi nie pozwalają i do tego cały czas się na mnie wydzierają i biją. Co mam zrobić?
13 LAT ponad rok temu

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Poruszasz różne sprawy. Jedną jest to, że rodzice nie mają do Ciebie zaufania i nie wypuszczają Cię z domu i może to być spowodowane tym, że już kiedyś naruszyłaś jakieś zasady, które to zaufanie naruszyły. Jeśli tak jest, to musisz z powrotem zyskać ich zaufanie np. przez jakiś czas dostosowując się do ich zasad. Kolejna sprawa, to Twój wiek i rodzice chcieliby Cię uchronić przed czyhającymi na takie młode i niedoświadczone dziewczyny czyha. Musisz zatem im udowodnić, że mimo młodego wieku mogą mieć do Ciebie zaufanie bo wychodzisz z kimś kto jest dorosły i uchroni Cie przed niebezpieczeństwem. Pod warunkiem, że tak jest oczywiście. Wszystkie te sprawy załatwiaj z rodzicami spokojnie i bez złości.
Jeśli natomiast rodzice są agresywni i stosują wobec Ciebie przemoc zwróć się z tą sprawą do szkolnego psychologa, pedagoga lub jakiegoś zaufanego nauczyciela, osoby te mogą pomóc Ci w rozwiązaniu problemu.
Pozdrawiam
Agata Dusza
Psychoterapeuta

Spróbuj w swoim otoczeniu poszukać dorosłych z którymi mógłbyś podzielić się swoim problemem. Może ktoś w dalszej rodzinie pomoże Ci w rozmowie z rodzicami. W szkole jest pedagog szkolny do którego mógłbyś się zwrócić. Taką zaufaną osobą jest też wychowawca klasy.
Na takim spotkaniu będziesz mógł przedstawić szczegółowo swój problem i omówić sposoby rozwiązania. Będziesz też mógł wyrazić swoje emocje i uczucia.
Zachęcam Cię do skorzystania z takiej pomocy.