Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 8 3 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rozwój intelektualny a 13-miesięcznego dziecka

Witam serdecznie, mam pewne obawy związane z rozwojem intelektualnym synka. Otóż synek ma w tym momencie skończone 13 miesięcy. Nie ukrywam że naczytalam się sporo o autyźmie. Chodzi o to że synek nie wskazuje palcem. Jeśli coś chce robi to całą rączką. Dwa tygodnie temu zdarzyło się raz że zapytany o nos u misia pokazał palcem zawsze jednak robi to całą rączką. Ogólnie jest dzieckiem bardzo kontaktowym uśmiechniętym. Krzykiem jednak też potrafi wymuszać.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
70 poziom zaufania

Witam Sposób w jaki dziecko pokazuje rączką przedmioty samo w sobie nie świadczy o autyźmie. Musi prezentować jeszcze inne cechy. Najogólniej mówiąc mieć problemy z komunikacją, w kontaktach społecznych, stereotypowo się zachowywać, itd. Najlepiej będzie ocenić to robiąc badania funkcjonalne. Proponuję zasięgnąć pomocy np w poradni psychologiczno pedagogicznej. Pozdrawiam AM

Pedagog, terapeuta, coach.
0

13-miesięczne dziecko ma jeszcze trochę czasu, by rozwinąć sprawność motoryki małej, a wymuszanie płaczem zdarza się większości dzieci. O autyzmie świadczy m.in. brak kontaktu wzrokowego z opiekunem czy też brak uśmiechu w sytuacjach społecznych, a napisała Pani, że synek jest kontaktowy i uśmiechnięty. Innymi objawami autyzmu są też m.in: brak reakcji na własne imię, brak adekwatnych reakcji emocjonalnych, brak współgrania emocjonalnego z opiekunem, brak właściwej ekspresji mimicznej, pasywność w interakcji, czy krótki czas patrzenia na ludzi. Jeśli niepokoi się Pani o stan zdrowia synka, warto zgłosić się do dobrego psychologa dziecięcego czy poradni psychologiczno-pedagogicznej i rozwiać wszelkie wątpliwości.

0

Dzień dobry. Pani synek ma 13 miesięcy i pisze Pani, że jest dzieckiem kontaktowym. Rozumiem przez to, że ma Pani z nim dobry kontakt. Objawy związane z autyzmem to nie jedno zaburzenie, ale grupa dysfunkcji, stąd nie należy traktować jednego z objawów jako najważniejszy i świadczący o chorobie. To oczywiście dobrze, że przygląda się Pani swojemu dziecku z pewnym krytycyzmem. Jeśli Pani obawy będą narastały zawsze może Pani zwrócić się do Poradni psychologiczno-pedagogicznej z prośbą o przebadanie swojej pociechy. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy