Zapytaj lekarza

1 , 0 1 2 , 2 8 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rozwój intelektualny a 13-miesięcznego dziecka

Witam serdecznie, mam pewne obawy związane z rozwojem intelektualnym synka. Otóż synek ma w tym momencie skończone 13 miesięcy. Nie ukrywam że naczytalam się sporo o autyźmie. Chodzi o to że synek nie wskazuje palcem. Jeśli coś chce robi to całą rączką. Dwa tygodnie temu zdarzyło się raz że zapytany o nos u misia pokazał palcem zawsze jednak robi to całą rączką. Ogólnie jest dzieckiem bardzo kontaktowym uśmiechniętym. Krzykiem jednak też potrafi wymuszać.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
69 poziom zaufania

Witam Sposób w jaki dziecko pokazuje rączką przedmioty samo w sobie nie świadczy o autyźmie. Musi prezentować jeszcze inne cechy. Najogólniej mówiąc mieć problemy z komunikacją, w kontaktach społecznych, stereotypowo się zachowywać, itd. Najlepiej będzie ocenić to robiąc badania funkcjonalne. Proponuję zasięgnąć pomocy np w poradni psychologiczno pedagogicznej. Pozdrawiam AM

Pedagog, terapeuta, coach.
umów wizytę 0

13-miesięczne dziecko ma jeszcze trochę czasu, by rozwinąć sprawność motoryki małej, a wymuszanie płaczem zdarza się większości dzieci. O autyzmie świadczy m.in. brak kontaktu wzrokowego z opiekunem czy też brak uśmiechu w sytuacjach społecznych, a napisała Pani, że synek jest kontaktowy i uśmiechnięty. Innymi objawami autyzmu są też m.in: brak reakcji na własne imię, brak adekwatnych reakcji emocjonalnych, brak współgrania emocjonalnego z opiekunem, brak właściwej ekspresji mimicznej, pasywność w interakcji, czy krótki czas patrzenia na ludzi. Jeśli niepokoi się Pani o stan zdrowia synka, warto zgłosić się do dobrego psychologa dziecięcego czy poradni psychologiczno-pedagogicznej i rozwiać wszelkie wątpliwości.

umów wizytę 0

Dzień dobry. Pani synek ma 13 miesięcy i pisze Pani, że jest dzieckiem kontaktowym. Rozumiem przez to, że ma Pani z nim dobry kontakt. Objawy związane z autyzmem to nie jedno zaburzenie, ale grupa dysfunkcji, stąd nie należy traktować jednego z objawów jako najważniejszy i świadczący o chorobie. To oczywiście dobrze, że przygląda się Pani swojemu dziecku z pewnym krytycyzmem. Jeśli Pani obawy będą narastały zawsze może Pani zwrócić się do Poradni psychologiczno-pedagogicznej z prośbą o przebadanie swojej pociechy. Pozdrawiam.

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety