Rozwój intelektualny a 13-miesięcznego dziecka

Witam serdecznie, mam pewne obawy związane z rozwojem intelektualnym synka. Otóż synek ma w tym momencie skończone 13 miesięcy. Nie ukrywam że naczytalam się sporo o autyźmie. Chodzi o to że synek nie wskazuje palcem. Jeśli coś chce robi to całą rączką. Dwa tygodnie temu zdarzyło się raz że zapytany o nos u misia pokazał palcem zawsze jednak robi to całą rączką. Ogólnie jest dzieckiem bardzo kontaktowym uśmiechniętym. Krzykiem jednak też potrafi wymuszać.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Sposób w jaki dziecko pokazuje rączką przedmioty samo w sobie nie świadczy o autyźmie. Musi prezentować jeszcze inne cechy. Najogólniej mówiąc mieć problemy z komunikacją, w kontaktach społecznych, stereotypowo się zachowywać, itd. Najlepiej będzie ocenić to robiąc badania funkcjonalne. Proponuję zasięgnąć pomocy np w poradni psychologiczno pedagogicznej.
Pozdrawiam AM

13-miesięczne dziecko ma jeszcze trochę czasu, by rozwinąć sprawność motoryki małej, a wymuszanie płaczem zdarza się większości dzieci.
O autyzmie świadczy m.in. brak kontaktu wzrokowego z opiekunem czy też brak uśmiechu w sytuacjach społecznych, a napisała Pani, że synek jest kontaktowy i uśmiechnięty. Innymi objawami autyzmu są też m.in: brak reakcji na własne imię, brak adekwatnych reakcji emocjonalnych, brak współgrania emocjonalnego z opiekunem, brak właściwej ekspresji mimicznej, pasywność w interakcji, czy krótki czas patrzenia na ludzi.
Jeśli niepokoi się Pani o stan zdrowia synka, warto zgłosić się do dobrego psychologa dziecięcego czy poradni psychologiczno-pedagogicznej i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dzień dobry. Pani synek ma 13 miesięcy i pisze Pani, że jest dzieckiem kontaktowym. Rozumiem przez to, że ma Pani z nim dobry kontakt. Objawy związane z autyzmem to nie jedno zaburzenie, ale grupa dysfunkcji, stąd nie należy traktować jednego z objawów jako najważniejszy i świadczący o chorobie. To oczywiście dobrze, że przygląda się Pani swojemu dziecku z pewnym krytycyzmem. Jeśli Pani obawy będą narastały zawsze może Pani zwrócić się do Poradni psychologiczno-pedagogicznej z prośbą o przebadanie swojej pociechy. Pozdrawiam.