Ryzyko zarażenia chorobami i ukłuciu się końcówką skalera

Ostatnio na praktykach w gabinecie stomatologicznym przypadkowo zakułam się końcowką od scalera (przyrząd do sciagania kamienia) pacjentem na którym ostatnio użyto ten przyrząd był 80 letni pan, zadbany itp, zapewniono mnie ze on napewno jest zdrowy, stad moje pytanie, czy jest jakakolwiek szansa ze mogłabym sie czymś zarazić ? nie rozmawiałam osobiście z tym panem... prosze o odpowiedz bo nie daje mi to spokoju :-(

Witam. Oczywiście zawsze takie ryzyko istnieje, lecz z mojego doświadczenia wiem, że naprawdę niewielkie. W swojej długoletniej praktyce wielokrotnie zakłuwałam się ( wiertłem, końcówką do skalera, zgłębnikiem, igłą do injekcji- użytą i nigdy niczym się nie zaraziłam. Nie zwalnia to jednak Panią z obowiązku wzmożonej czujności, staranności i przestrzegania procedur. Proszę się uspokoić, bo na pewno nic złego się nie stało. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Zgodnie z prawem należy to zgłosić w miejscu zakłucia , istnieją bardzo dokładne procedury , które należy wykonać w takim przypadku.
Nie wykonanie ich pozbawia praktycznie możliwości roszczeń z tytułu zakażenia i leczenia choroby (np WZW).
W chwili obecnej należy zgłosic się do przychodni chorób zakaźnych w celu badania , ewentualnego doszczepienia , należy też skontaktować się z pacjentem i zebrać wywiad.
Prawdopodobieństwo zakażenia stosunkowo małe , ale nie należy lekceważyć

Ani zapewnienie , ani wiek i wygląd pacjenta nie są dowodem jego zdrowia..

Zasady postępowania po ekspozycji pracowników
służby zdrowia na HBV, HCV, HIV

1. Po ekspozycji należy niezwłoczne umyć zranioną/zanieczyszczoną skórę wodą z mydłem.
Nie używać środków dezynfekcyjnych na bazie alkoholu ze względu na denaturujące
właściwości tych specyfików i utrudnienie wypływu krwi z rany.
2. Jeżeli zanieczyszczone są oczy, należy przepłukać je dokładnie wodą lub roztworem soli fizjologicznej
(przy otwartych powiekach). Wskazane jest użycie stosownej płuczki przez co efektywność procesu
wzrsta.
3. Śluzówki jamy ustnej i nosa przepłukać kilkakrotnie wodą
4. NIE WYCISKAĆ RANY ! NIE TAMOWAĆ KRWAWIENIA!
5. Jak najszybciej zgłosić ekspozycję wyznaczonemu lekarzowi
6. Profilaktykę poekspozycyjną powinien zapewnić pracodawca
Przed podjęciem działań profilaktycznych należy ocenić ryzyko zakażenia na podstawie:

– rodzaju ekspozycji
(zranienie skóry igłą lub innym skażonym przedmiotem, zabrudzenie błon śluzowych lub uszkodzonej skóry- w zależności od rodzaju ekspozycji prawdopodobieństwo rozwoju infekcji jest różne).

– rodzaju potencjalnie zakaźnego materiału
(krew, inny płyn ustrojowy lub tkanki, skoncentrowane cząsteczki wirusa – głównie chodzi o ocenę stężenia zakaźnych cząstek wirusowych w materiale. Krew w zależności od poziomu wiremii może być mało lub bardzo zakaźna).

Jeśli ekspozycja związana była z ryzykiem zakażenia – za taką trzeba uznać każdy kontakt z w/w materiałem biologicznym za wyjątkiem ekspozycji niewielkiej ilości materiału (pojedyncze krople) na nieuszkodzoną skórę , należy określić, czy pacjent, z którego krwią lub innym płynem ustrojowym miał kontakt pracownik, jest zakażony, opierając się
na:
– danych klinicznych i epidemiologicznych
– wynikach badań na obecność HBsAg, anty-HCV, anty-HIV