Serce szeroką podstawą oparte o przeponę

Witam. Proszę o informację czy mam powód do zmartwień. Opis badania : Zdj. rtg kl.p. p-a: Płuca bez zmian naciekowych. Serce szeroką podstawą oparte o przeponę. Dziękuję i pozdrawiam

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, ze zdjęciem należy zgłosić się do lekarza kierującego na badanie. Sam opis nie jest jednoznacznym powodem do zmartwień. Ułożenie serca względem przepony może być cechą anatomiczną, może też jednak świadczyć o nadmiernym poszerzeniu jam serca (np. wskutek nadciśnienia, wad zastawkowych).