Silna depresja po stracie ojca

Uważam zae moja mama po śmierci dziadka jej ojca ma silną depresję,Jak jej pomóc?

Dzień dobry!

Żałoba po śmierci bliskiej osoby, rodzica jest naturalną reakcją. Często proces ten trwa długo ("długo" z zewnętrznej perspektywy) i/ lub przebiega intensywnie - z dużymi objawami smutku, rozpaczy, depresyjności. Często najważniejsza jest po prostu obecność przy osobie w żałobie, dawanie jej wsparcia, opieki, słuchanie, sprawdzanie, czego obecnie potrzebuje. Nie każda żałoba to depresja. Nie mniej jednak, może być jej źródłem. Może Pan doradzić i pomóc mamie zorganizować spotkanie z psychoterapeutą.

Pozdrawiam!

Warto skierować ja do psychologa, psychoterapeuty. Specjalista pomoże przeżyć proces żałoby i odbudowania siebie po stracie.Odzyskanie radości życia i motywacji może zająć trochę czasu, jest to jednak możliwe. W razie potrzeby psycholog zleci także konsultacje z lekarzem psychiatrą (wsparcie farmakoterapią).