Stan po operacji tętnicy szyjnej

Jestem tydzień po operacji tętnicy szyjnej. Zdjęcie szwow będzie za 9 dni. W miejscu cięcia na całej długości wyczuwam zgrubienie - czy to normalny objaw? Jak postępować aby rana i blizna dobrze się goiły? Używam octenisept i stosuję opatrunki. Czy powinnam przed zdjęciem szwów stosować maści na blizny (silikonowe itp.). Zamierzam też stosować Contractubex - czy stosować dopiero po zdjęciu szwów?

W miejscu cięcia na całej długości wyczuwam zgrubienie - czy to normalny objaw?
- tak, pod raną zawsze zbiera się niewielka ilość krwi, w świeżej ranie występuje niewielki obrzęk, czasami stosuje się szwy podskórne, które powodują zgrubienie
Jak postępować aby rana i blizna dobrze się goiły? Używam octenisept i stosuję opatrunki.
- takie postępowanie jakie Pani stosuje jest wystarczające, a nawet po tak długim okresie od zabiegu można chodzić już bez opatrunku i stosować tylko okresowe odkażanie oktenidyną
Czy powinnam przed zdjęciem szwów stosować maści na blizny (silikonowe itp.). Zamierzam też stosować Contractubex - czy stosować dopiero po zdjęciu szwów?
- maści na blizny każdego typu można stosować najwcześniej zazwyczaj po tygodniu od usunięcia szwów (takie dane są zawarte w informacji o maści na ulotce)