Stosowanie Metronidazolu w pierwszym trymestrze ciąży

W cyklu, w którym zaszłam w ciążę brałam Metronidazol przez 6 dni (od 19 do 26 dnia cyklu). Przeczytałam, że lek ten ma działanie mutagenne i teratogenne i jest zabroniony w 1 trymestrze. 1. Czy na tak wczesnym etapie ciąży lek mógł zaszkodzić? 2. Od którego momentu leki przenikają do zarodka? (wytworzenia łożyska?, implantacji? zapłodnienia?) z góry dziękuję za odpowiedź

Aleksander Ropielewski

Lek mógł niekorzystnie wpłynąć na wzrost zarodka i płodu. Na wczesnym stadium rozwoju leki przenikają do zarodka ponieważ łożysko dopiero się tworzy. Gdy łożysko jest wykształcone przenikają niektóre leki. Wszystko zależy od rodzaju leku i okresu ciąży.